To Jean Monnet Project EUVaDis διοργανώνει Διάλεξη με θέμα Οι Αλλαγές στους Θεσμούς της ΕΕ μετά την Κρίση στην Ευρωζώνη. Η Διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019 στην αίθουσα 2 του Πανεπιστημίου Μακεδονίας από τον κύριο Αλέξανδρο Κυριακίδη, Υποψήφιο Διδάκτορα και Υπότροφο του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), Αναπληρωτή Προϊστάμενο της Μονάδας Έρευνας «Ευρωπαϊκές Πολιτικές και Δημοκρατία» του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Μέρος της έρευνας που θα παρουσιαστεί διεξήχθη στα πλαίσια του επιδοτούμενου από την Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας υπ’ αριθμ. 81340 έργου Βασικής Έρευνας (ΣΤ’ κύκλος) με τίτλο “Οι Επιπτώσεις των Αλλαγών της ΕΕ μετά την Κρίση της Ευρωζώνης στα Δικαιώματα των Ευρωπαίων πολιτών.”